Przedszkole Montessori

Nasza misja

Naszym celem jest wszechstronny rozwój dziecka, nauka samodzielności i tolerancji. Pragniemy, by każde dziecko traktowane było indywidualnie, zgodnie z teorią pedagogiki M. Montessori, równocześnie integrowało się w grupie w atmosferze przyjaźni, miłości i poczuciu sprawiedliwości.

Istotnym elementem edukacji prowadzonej w Przedszkolu “Arka Noego” jest wychowanie do wartości.

Nauczyciele posiadają odpowiednie dyplomy i certyfikaty uprawniające do pracy w zakresie pedagogiki Montessori

Prowadzone przez nas przedszkole ma charakter kameralny, domowy, co zapewnia możliwość poznania wszystkich. Pozwala to również na wytworzenie dobrych relacji między wychowankami i nauczycielami. Wśród naszych przedszkolaków można spotkać dzieci mówiące różnymi językami. Chcemy wykorzystać te okoliczności, które w naturalny sposób zachęcają dzieci do integracji, otwartości na świat i szacunku dla swoich rówieśników i dorosłych.

METODA MARII MONTESSORI

W naszym przedszkolu realizujemy założenia metody M. Montessori. Nauczyciele posiadają odpowiednie dyplomy i certyfikaty uprawniające do pracy w zakresie pedagogiki Montessori.

Kim była Maria Montessori?

Na czym polega metoda M. Montessori?
Maria Montessori (1870 – 1952), Włoszka, lekarz i pedagog , była twórczynią Pedagogiki Montessori i Case dei Bambini (Domów Dziecięcych) powstałych na początku XX wieku we Włoszech. Obecne są one na całym świecie, także coraz liczniej w Polsce, jako montessoriańskie przedszkola i szkoły. Istotą wychowania wg. Montessori jest doprowadzenie dziecka do samodzielności, niezależności od  dorosłychodpowiedzialności za siebie i świat. Jest to metoda wychowania, w której pozostawia się dziecku pełną swobodę w rozwoju aktywności poznawczej, zaś rolą nauczyciela jest stwarzanie warunków umożliwiających i stymulujących rozwój w myśl motta „Pozwól mi to zrobić samodzielnie”. Służyć ma temu odpowiednio przygotowane otoczenie, w tym pomoce rozwojowe. Dzieciństwo we wczesnym okresie posiada szczególną, odmienną od dorosłego formę psychiczną, którą Montessori nazwała absorbującym umysłem, chłonie on ogromną ilość wrażeń nieświadomie.

Wartości

„Dziecko, które naprawdę pokochało swoje otoczenie i wszystkie żyjące stworzenia, które odkryło radość i entuzjazm w pracy, daje nam powód, by mieć nadzieję…. nadzieję na pokój w przyszłości”
M. Montessori

Należy uczyć dzieci wartości moralnych, albowiem brak wartości stanowi zagrożenie dla świata. Wartości moralne stoją na straży życia i jego jakości.

Wartości moralne:

• nadają życiu sens;
  • stanowią drogowskaz w stosunkach z ludźmi i są ważnym elementem dobrej komunikacji międzyludzkiej;
  • ułatwiają podejmowanie słusznych decyzji i trwały sukces;
  • stanowią wewnętrzny hamulec dla zachowań niemoralnych;
  • chronią przed demoralizującymi wpływami z zewnątrz;
  • budują harmonię życia osoby praktykującej wartości, jej najbliższych i otoczenia.

Wartości moralne skłaniają nas do zachowań, które są dobre dla wszystkich i nikogo nie krzywdzą.

Program Nauczania Wartości obejmuje 12 uniwersalnych wartości moralnych. Są to:

1. Szacunek: grzeczność połączona z troską o uczucia i dobro drugiej osoby
  2. Uczciwość: mówienie i poszanowanie prawdy, rzetelność, nieprzywłaszczanie sobie cudzej własności, stosowanie zasady bezstronności i równości praw
  3. Odpowiedzialność: rzetelne wypełnianie swych obowiązków, dbanie o dobro i zapobieganie złu, a także gotowość do ponoszenia konsekwencji własnych wyborów i zachowań
  4. Odwaga: rozumiana, jako wartość moralna – podejmowanie trudnych, służących dobru decyzji oraz przeciwstawianie się złu
  5. Samodyscyplina: umiar i rozwijanie własnego potencjału (umiar – umiejętność nałożenia sobie zdrowych ograniczeń, unikanie skrajności, dążenie do ładu i równowagi, zdolność cieszenia się tym, co mamy
  6. Pokojowość: unikanie przemocy, postawa człowieka, który zawsze poszukuje rozwiązań uwzględniających interesy wszystkich zainteresowanych stron oraz dobro ogólne
  7. Sprawiedliwość: uczciwość w ocenianiu i sądzeniu, przestrzeganie zasady równości praw, poszanowanie prawdy oraz prawość postępowania, czyli inaczej ludzka przyzwoitość
  8. Optymizm: poczucie trwałego zadowolenia oraz wewnętrznej harmonii i spokoju, które są skutkiem życzliwości i akceptacji siebie i świata, a także wiary w jego zasadnicze dobro
  9. Przyjaźń i Miłość: przyjaźń – bliski i równoprawny związek pomiędzy osobami, oparty na wzajemnej sympatii, życzliwości, szczerości, zaufaniu, gotowości do pomocy oraz czerpaniu przyjemności z przebywania razem
  10. Solidarność: pomoc ze szlachetnych pobudek
  11. Piękno: coś, co nas zachwyca i czyni lepszymi
  12. Mądrość: celowe przyczynianie się do dobra poprzez właściwe wybory

W zakresie potrzeb emocjonalnych dzieciom potrzebne jest poczucie bezpieczeństwa, akceptacja, przynależność, sukces, wsparcie, więź. Najważniejszą jednak potrzebą emocjonalną dziecka jest bezwarunkowa miłość rodziców, niezależna od jakichkolwiek czynników: od stanu zdrowia dziecka, jego płci, urody, a nawet zachowania.

na podstawie: Praca zbiorowa pod red. M. Mikszy – “Edukacja w systemie Marii Montessori – wychowanie do wartości”.